بازی های تحت مرورگر

بازی های تحت مرورگر قابل بازی به صورت مستقیم بر روی هر مرورگر اینترنتی بدون نیاز به هیچگونه دانلود یا نصب اولیه ای می باشند. این بازی ها کاملا مستقل از پلتفرم های خاص هستند و می توانند کاملا براساس HTML یا حتی برای یک تجربه چند رسانه ای بر پایه پلاگین هایی مانند Flash یا Unity باشند.

بازی های کژوال اصطلاحا به بازی هایی گفته می شود که می توان در هر زمانی بدون نیاز به آشنایی اولیه طولانی آنها را انجام داد. این بازی ها به راحتی قابل اجرا هستند و به بازیکنان این امکان را می دهند که دستاورد بدست بیاورند. بنابراین یک حس موفقیت سریع و آسان در بازی را به بازیکنان القا می کنند. کنترل بازی مبتنی بر درک مستقیم، چنین بازی هایی را برای دستگاه های تلفن همراه محبوب و بسیار لذت بخش کرده است.

بازی رایگان

اصطلاح بازی رایگان اشاره به بازی هایی دارد که می توان به صورت رایگان دانلود و بازی کرد یا اینکه به صورت مستقیم بدون نیاز به دانلود در هر مرورگر اینترنتی بازی کرد. بازیکنان برای دستیابی به بازی یا بازی کردن نیازی به پرداخت هزینه ندارند. بدین معنی که بازیکنان ملزم به پرداخت حق اشتراک یا موارد مشابه نمی باشند. با این وجود در صورت تمایل جهت استفاده از امکانات بیشتر می توانند نسبت به پرداخت پول واقعی جهت فعال کردن اکانت ویژه یا آیتم های منحصر به فرد بازی اقدام کنند.

بازی های آنلاین

اولین بازی های آنلاین دیداری که قابل بازی کردن توسط هزاران بازیکن بود در سال 1990 توسعه داده شد. این بازی ها به دو دسته بازی های تحت مرورگر و بازی های مبتنی بر کلاینت چند بازیکنه تقسیم شده اند. بازی های مبتنی بر کلاینت پیش از شروع نیاز به دانلود دارند.

بازیکن مقابل بازیکن (PvP)

در بازی های بازیکن مقابل بازیکن Player Versus Player / PVP، بازیکنان با استفاده از شخصیت ها یا کاراکترها به نبرد مستقیم با سایر بازیکنان واقعی می روند. بازی کردن در مقابل هوش مصنوعی به جای مقابله با شخصیت های واقعی با عبارت Player Versus Environment / PVE شناخته می شود.

بازی های نقش آفرینی (RPG)

در بازی های نقش آفرینی که با عبارت اختصاری RPG شناخته می شود، بازیکنان نقش یک کاراکتر خاص را بازی می کنند. کاراکتر به امکانات مناسب تجهیز شده است که برای کشف دنیای بازی مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر مواقع به صورت رویارویی با سایر بازیکنان می باشد. به علت دارا بودن تکنولوژی و پتانسیل دیداری بازی های نقش آفرینی، توانسته میلیون ها بازیکن را به سوی خود جذب کند.

بازی های شبیه سازی شده کسب و کار

بازی های شبیه سازی شده کسب و کار که با عنوان بازی های شبیه سازی شده اقتصادی نیز شناخته می شوند، در بین دسته بندی بازی های استراتژیکی یا مدیریت مالی قرار دارند. در این بازی ها عملیات نبرد به ندرت و یا به هیچ عنوان یافت نمی شود. بازی های شبیه سازی شده کسب و کار به بازیکنان این امکان را می دهند تا به شیوه ای ساده وابستگی های اقتصادی زندگی واقعی و زنجیره های تولید را تجربه کنند.

بازی های جنگی

در بازی های جنگی، بازیکنان از یک شخصیت یا یک وسیله برای رویارویی با ماجراهای پیش روی خود استفاده می کنند. امتیاز سلامتی برای کاراکتر بازی بسیار حیاتی است. به همین دلیل یکی از چالش های بزرگ بازیکنان در حین نبردها، دویدن یا پریدن از موانع، حفظ جان کاراکتر بازی می باشد.

بازی های استراتژیک

بازی های استراتژیکی تاکید بر داشتن یک برنامه استراتژیک و تصمیم گیری سریع در رویارویی با شرایط خاص جدید دارند. بنابراین عامل شانس در بازی های استراتژیکی به ندرت پیش می آید. در عوض ارزیابی شرایط پیش رو و در نظر گرفتن تاثیرات بلندمدت ناشی از تصمیم گیری ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازی های مدیریت مالی

بازی های مدیریت مالی یا تایکون ها به نوعی بخشی از دسته بندی بازی های استراتژیکی و بازی های شبیه سازی شده می باشند. به عنوان مثال بازی مدیریت فوتبال می تواند به عنوان بازی مدیریت مالی محسوب شود. بسته به آنچه که بازی مدیریت مالی روی آن تمرکز کرده است، بازیکنان در یک طرح اقتصادی یا نظامی بازی می کنند. در چنین بازی هایی ممکن است هدف توسعه و گسترش یک مزرعه (مانند بازی مزرعه رایگان من) یا یک شهر یا امپراطوری باشد.

بازی های HTML

بازی های HTML نه نیاز به دانلود و نه نیاز به پلاگین های اضافه ای مانند Unity یا Flash دارند. بنابراین قابل اجرا به صورت کاملا مستقل از پلتفرم های خاص می باشند. داده ها و کلیه عملیات انجام شده در داخل بازی مورد پردازش قرار گرفته و در سرورهای مجزایی ذخیره می شوند. از این رو سخت افزار بازیکنان تحت فشار قرار نخواهند گرفت. به لطفا زبان برنامه نویسی HTML5، توسعه دهندگان قادر به خلق بازی های با جلوه های ویژه و متحرک می باشند.